Robimy własną mapę obszarową korzystając z Google Maps i PS?

Banner MzMG

Pewnie nieraz mieliście ochotę pobrać konkretny obszar z map Google w konkretnej skali, a następnie wydrukować dla własnych potrzeb, np. do wycieczki w teren lub do zwiedzania jakiegoś większego miasta. Sam spotkałem się kiedyś z tym problemem i znalazłem na niego rozwiązanie 😉

Potrzebne nam są 3 narzędzia:
– dowolna przeglądarka internetowa
– mapy Google
– Photoshop

#1 – Ustawienia.

Włączamy Google map i wybieramy interesującą nas lokację. „Zoomójemy” skalę wedle naszej potrzeby (im więcej szczegółów będziemy chcieli zawrzeć w mapie tym więcej roboty nas czeka – to normalne). Nie zapomnijmy zamknąć okna wyszukiwania miejsc po lewej. Wskazana nawet jest praca z trybem pełnoekranowym (F11), pozwoli nam to złapać więcej obszaru.

mapy_00

#2 – Ustawienia dokumentu w PS

Włączamy PS, otwieramy nowy dokument (ctrl+n). W opcjach „preset” wybieramy „International Paper” to przygotuje nam obraz pod kartkę A4 do druku. Z racji jednak, że będzie to mapa zmieniamy wysokość i szerokość na np. 500 mm. Potrzeba nam trochę miejsca roboczego. Przy dużych mapach będzie trzeba dać nawet 2000 mm i więcej. „Resolution” musi być na 300 dpi, by wydrukowana mapa zachowała jakość.

mapy_01

#3 – Wycinamy!

I tutaj zacznie się monotonna zabawa, gdyż przy każdym włączonym obszarze na mapach Google należy kliknąć „PrtSc” na klawiaturze – co zaowocuje nam zrzutem ekranu do pamięci. Następnie przechodzimy do PS i klikamy ctrl+v. Wklejony obraz zaznaczamy za pomocą „Rectangual Marquee Tool” (m) jak na obrazku. Następnie klikamy ctrl+shift+i co odwróci nam zaznaczenie. Dalej osuwamy ranty za pomocą klawisza „Delete”.

Tak samo czynimy z kolejnymi „PrintScreen’ami„.

mapy_02

Pamiętamy o zachowaniu tzw „bezpiecznej strefy” przy kopiowaniu kolejnych zrzutów. Co mam na myśli? A chodzi o to by w rogach znajdywała się nazwa lub jakiś obiekt które będą mogły na siebie zachodzić z poprzednim zrzutem, pozwoli nam to zachować dokładność przy nakładaniu na siebie map.

mapy_02_2

mapy_03

Nowo wklejone mapy przesuwamy za pomocą strzałki (v) pamiętać należy tylko czy aktualnie jest zaznaczona prawidłowa warstwa danej mapy.

Przy wyrównywaniu nazw należy nacisnąć np 5 lub 7 na klawiaturze numerycznej. To sprawi że warstwa świeżo wklejona przybierze przezroczystość na poziomie 50% lub 70%. Następnie za pomocą strzałki dorównujemy nazwy lub inne obiekty do siebie. Dla lepszego dopasowania używamy strzałek na klawiaturze. Jedno kliknięcie to 1 px. Po dopasowaniu wstukujemy na numerycznej 100 a warstwa wróci nam na 100% widoczności.

Często może nam się zdarzyć, że przy dużych mapach nagle zaczną nam się „rozjeżdżać” drogi, nazwy obiekty itd. To normalne. Trzeba po prostu przyjąć wtedy granice błędu paru metrów.

mapy_03_1

Po całej zabawie (czyli „zgraniu” wszystkich plansz w wybranej skali) powinniśmy mieć naszą mapę. Czasem zdarza się, że fragment jest w innym kolorze, to normalne, należy po prostu skopiować i wkleić jeszcze raz odbarwione miejsce.

mapy_05

mapy_06

#4 – usuwanie niechcianych elementów mapy:

Teraz za pomocą gumki (e), której twardość ustawiamy na 20 (rozmiar mniej więcej do rozmiaru wymazywanych obiektów). I tak po kolei warstwa po warstwie usuwamy niechciane elementy. Warstwy poniżej z „bezpieczną strefą” zapewniają nam to że obraz wyżej wymazanej warstwy nie jest biały.

mapy_07

I tak oto mamy gotową mapę, teraz należy ją przyciąć!

mapy_08

#5 – Łączenie i przycinanie warstw.

Najpierw zaznaczamy wszystkie warstwy z mapą (Klikamy na pierwszą warstwę a następnie trzymając „shift” na ostatnią). Zaznacza nam się wszystkie na niebiesko, wtedy skrótem ctrl+l złączymy je w jedną.

mapy_09

Za pomocą opcji „Croop Tool” (c) zaznaczamy mapę tak by pozbyć się niechcianych rantów (jak na obrazku).

mapy_10

Klikamy enter i gotowe – Nasza mapa jest już gotowa. Ale często i gęsto ze zdjęciami satelitarnymi jest tak, że są niewyraźne lub blade. Zmieńmy to!

#6 – Kontrast i kolor:

Za pomocą opcji „Curves” (ctrl+m) zmieniamy natężenie światła ciemnego i jasnego (jak na obrazku). Tym oto sposobem nasza mapa przestała być mdła.

mapy_11

Opcja „Color Balancectrl+B pozwoli zmienić nam natężenie koloru na mapie. Czasem się zdarza że bardziej wpada np. w czerwony niż w zielony.

mapy_15

#7 – Skala

No tak, jak mogłem zapomnieć o skali? Z „printscree’nu” z „Googlemaps” wycinamy skalę w jakiej robiliśmy kopie mapy.

mapy_12

Opcją „różdżki” (w) wycinamy znacznik odległości i wklejamy go nad warstwę mapy. W moim wypadku było to 200m. Wybierając v i przytrzymując ctrl możemy kopiować aktualne warstwy. W ten sposób skopiowałem i utworzyłem sobie skalę z rozpiętością od 200 do 1000m.

mapy_13

Połączyłem wszystkie warstwy skali i w opcjach „Layer Style” (dwukrotne kliknięcie na warstwę) ustawiłem trochę cienia w opcji „Drop Shadow” i linij w opcji „Stroke” dla lepszej widoczności paska. To samo można zrobić z tekstem nad (wedle uznania).

mapy_14

Jeszcze pozostaje dodanie „kompasu na górze” (jeśli istnieje taka potrzeba) kliknięcie na drukarkę (ctrl+p) podzielenie obrazu np. na plakat 4-stronicowy i gotowe.

mapy_16

Można pójść krok dalej i pobawić się w przeróbkę takiej prawdziwej mapy w mapę fantasy albo starą mapę jak za czasów kolumba. Ale trzeba na to trochę czasu i cierpliwości. Poniżej przykładowy kawałek z naszej mapy. Ale to już temat na osobny artykuł.

Mapka_ok_isch_kmc

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz