Jak wyciąć włosy w PS „Automatycznie”

Cut Hair Banner Automatish

W tym „tutorialu” poruszymy temat, który przewija się dość często, ale również sprawia wiele kłopotów.

Sposobów na wycięcie włosów (inaczej usunięcia tła tak by można było w jego miejsce podstawić dowolne inne) jest naprawdę wiele. Podzielimy je jednak na dwa rodzaje:

A – automatyczny: wykonujemy go szybko za pomocą gotowych narzędzi i technik w PS.

M – manualne: dosłownie robione ręcznie, na pewno dużo wolniejsze, ale czasem niezbędne.

My zajmiemy się dziś jedną z technik automatycznych
(będę pisał w skrócie „A”), do którego służy wspaniałe narzędzie, a mianowicie „Background Eraser Tool„. Ale! Aby służyło nam ono jak trzeba, musimy spełnić kilka warunków.

1 – i najważniejszy: zdjęcie musi być zrobione na jednolitym tle! Jeśli będzie to chropowata wielokolorowa powierzchnia, trik nie wyjdzie.

Tip -> postaraj się by tło było w innych kolorach niż kolor włosów czy skóry.

2 – szukając zdjęcia lub wykonując samemu, pamiętajmy by włosy nie rzucały cienia (przykład poniżej), gdyż takowy trzeba „najbezpieczniej” usunąć techniką manualną (M), a pracując na „A” zapewne zależy nam na czasie.

hair_tut_a_01

Pozostały cień też może wyglądać niezbyt ładnie pod koniec naszej pracy, tym bardziej jeśli zdjęcie jest słabej jakości. Dla przykładu zostawię cień znajdujący się po lewej stronie dla porównania.

Znając już podstawowe 2 zasady i posiadając odpowiednie zdjęcie możemy przystąpić do pracy.

Etap 1: Przygotowanie gruntu

Załaduj wybrane zdjęcie. Skopiuj warstwę z nim (ctrl+shift+D), a warstwę bazową pod (Background) wyłącz – kliknij w oczko po lewej stronie.

hair_tut_a_02

Etap 2: Przygotowanie narzędzia

Czas na bohatera głównego odcinka – Background Eraser Tool! Wybierz ją z menu, znajduje się na tej samej pozycji co gumka (po prostu przytrzymaj LKM na gumce, a wysunie się menu). Możesz również wybrać ją za pomocą skrótu klawiszowego Shift+E.

Wybierz opcje „Sampling: Once„. Limits: Discontiguous, tolerancje na 50%.

hair_tut_a_03

Etap 3: Wycinamy

Wybierz z menu „Eyerdropper Tool” lub po prostu przytrzymaj „Alt” i wybierz kolor tła. Teraz gumka w zależności od ustawionej tolerancji będzie zabierać wybrany kolor.

Wielkość pędzla można zmieniać za pomocą klawiszy „[” i „]„. Klikając prawym klawiszem wysunie się menu z większą ilością opcji pędzla jak np. Twardość.

Możemy przystąpić do wycinania. Na początek należy jednak trochę poćwiczyć i wyczuć jak zachowuje się gumka przy danym zdjęciu i natężeniu.

hair_tut_a_04

Etap 4: Tło

Utwórz nową pustą warstwę pod warstwą z włosami (ctrl+shift+n) klikając na karteczkę w oknie „warstwy”

hair_tut_a_05

Następnie za pomocą konewki (g), lub przejścia tonalnego (shift+g) możemy stworzyć dowolne tło.

hair_tut_a_06

Aczkolwiek przy tej technice mogą wystąpić tzw. „Artefakty„. Czyli wszelakiego rodzaju „niedoskonałości” na obrazie, w postaci piksli, zniekształceń, odbarwień itp. Pozbywamy się ich po prostu gumką (e).

Etap 5: Last touch!

Jeśli robiliśmy zdjęcie np. Na green screen‚ie to bardzo prawdopodobne, że nasz model przejął trochę kolorytu z tła (chyba że mamy studio z profesjonalnym oświetleniem, wtedy taki mankament raczej nie wystąpi). Aby go zlikwidować, klikamy na warstwę z włosami i uruchamiamy opcję „image>adjustments>Hue/Saturation” (ctrl+u). Wybieramy z palety kolorów (w zależności od tła, przy green screen’ie będzie to żółty lub zielony) odpowiedni kolor, a następnie za pomocą opcji „Hue” (barwa) zmniejszamy natężenie w tym wypadku zieleni na inny bardziej brązowawy kolor.

hair_tut_a_07

I to już wszystko, teraz możemy dodać texture, albo zmienić tło na dowolne wedle uznania.

Jak widzimy na zdjęciu poniżej zostawiony cień postaci po lewej nie wygląda zbyt „apetycznie”. Dla tego warto wybierać/robić zdjęcia bez niego lub po prostu go usuwać. Ale o tym jak – będzie w „tutorialu” o M-jak-manualnym wycinaniu włosów.

hair_tut_a_08

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz