Jak zrobić własną ikonę w PS

Post Ico Ps Str

Zapewne każdy z Was miał (lub ma nadal ten problem), potrzebujesz akurat znaleźć „na już” konkretny katalog w gąszczu żółtych ikonek systemu i nie umiesz, bo wszystkie są identyczne! Czas to zmienić i stworzyć swój własny folder, który na pewno będzie się wyróżniał na tle innych. Ja tak zrobiłem i nie mam już pospolitego problemu szukania „konkretnego” folderu.

Spróbuję wyjaśnić tutaj krok po kroku jak za pomocą Ps stworzyć własną ikonę dla systemu Windows. Zatem zaczynajmy.

 

Czas: > 60 min.
Oprogramowanie: Ps Cs5.1
Trudność: średnio zaawansowany
Etap 1

Utwórz nowy dokument (ctrl+n) i ustaw jego wysokość i szerokość na 265×265 pikseli.

Ikona_PS_01

Etap 2

Utwórz nową warstwę (ctrl+shift+n) lub klikając na „karteczkę z rogiem” w oknie „warstwy” w dolnym prawym rogu. Wyświetl też linijkę (ctrl+r). Będzie nam potrzebna.

Ikona_PS_02

Etap 3

Wybierz z krzywych (u) zaokrąglony kwadrat, ustaw wartość zaginania rogów na 15 px. i narysuj kształt teczki. Następnie najedź kursorem na linijkę (lewy róg ekranu) i przytrzymując lewy przycisk myszy (LPM) przeciągnij niebieską linię linijki nieco przed narysowaną bryłę. Utwórz kolejną małą bryłę (u) wartość zaokrąglania ustaw na 5 px. Dorysuj mniejszy element teczki dorównując go do niebieskiej pionowej linii.

Ikona_PS_03

Etap 4

Przytrzymując ctrl+shift+LPM kliknij na warstwy z bryłą (mniejszą i większą) by je zaznaczyć. Następnie utwórz nową warstwę i na niej uzupełnij zaznaczenie pełnym kolorem za pomocą pędzla (b) lub kubełka z farbą (g). Kolor zalecany dla tego tutorialu to niebieski.

Ikona_PS_04

Etap 5

Korzystając z krzywych (u) utwórz górne ucho dla „przedniej strony folderu”. Utworzy się warstwa dla tej krzywej. Następnie, tak jak w kroku 4, zaznacz duży kształt i nowo utworzony podłużny (ctrl+shift+LPM) i na kolejnej nowej warstwie (ctrl+shift+n) wypełnij ją kolorem. To nasza przednia strona folderu. Warstwy z krzywymi można usunąć po tym etapie.

Ikona_PS_05

Etap 6

Otwórz nową warstwę nad warstwą z „tylną częścią teczki” i dodaj element stosując tą samą technikę co w krokach 3-4 („radius” dla tej bryły ustaw na 5 px). To będzie „naklejka informacyjna tylnej strony teczki”.

Ikona_PS_05_2

Etap 7

Przytrzymaj ctrl i kliknij na warstwę z „tylną stroną teczki” i warstwę z etykietą. Wciskając ctrl+T przejdziesz do edycji zaznaczonych obiektów. Kliknij na zaznaczonych obiektach PKM i wybierz opcje deformacji „distort”. Teraz łapiąc za krawędzie (przezroczyste kwadraty) zmień kształt teczki tak by przypominała otwartą stojącą w pionie teczkę. To samo zrób z warstwą przedniej strony teczki.

Ikona_PS_06

Etap 8

Kliknij dwukrotnie na warstwę z „tylną stroną” i w oknie „Layer style” ustaw podane niżej wartości:

Ikona_PS_07_1

Ikona_PS_07_2

Ikona_PS_07_3

Etap 9

Dla warstwy z „etykietą” ustaw takie wartości:

Ikona_PS_08_1

Ikona_PS_08_2

Etap 10:

Wartości dla warstwy z „przednią stroną folderu”:

Ikona_PS_09_1

Ikona_PS_09_2

Ikona_PS_09_3

Ikona_PS_09_4

Ikona_PS_09_5

Etap 11:

Utwórz nową warstwę pomiędzy „przednią” a „tylną stroną folderu”. Przytrzymaj ctrl i kliknij na warstwę z „przednią stroną” (zaznaczając ją), następnie kliknij na nowo utworzoną warstwę i wybierz „Gradient Tool”. W „Gradient Editor” ustaw podane wartości. Po naciśnięciu „ok” przeciągnij myszką z góry na dół tworząc gradient w kształcie przedniej strony – to nasz wew. cień. Teraz ctrl+t a następnie PKM wysuń pasek i wybierz formę transformacji „Distort”. Przekształć cień by znalazł się mniej więcej w środku folderu. Wejdź w Filter>Blur>Gussian Blur. Ustaw „Radius” na 1 i rozmyj nieco cień. Jeszcze ustaw widoczność warstwy na 25% i mieszanie na „Multiply”.

Ikona_PS_10_1

Ikona_PS_10_2

 

Etap 12:

Utwórz kolejną warstwę pomiędzy warstwami „cienia” a „tylną okładką”. Narysuj za pomocą [kwadrat] (m) kształt kartki, wypełnij go białym kolorem a następnie edytuj (ctrl+t) za pomocą opcji „Distort”. Chwytając za punkt oznaczony na czerwono będziesz mógł swobodnie manipulować położeniem kartki. Ustaw w „Layer Style” „Drop Shadows” z podanymi wartościami.

Ikona_PS_11_1

Ikona_PS_11_2

 

Etap 13:

Cień rzucany przez przednią stronę folderu: Utwórz nową warstwę i przenieś ja pod warstwę z „przednią stroną folderu”. Przytrzymaj ctrl i kliknij na warstwę z „tylną stroną folderu”. Następnie wybierz pędzel o twardości 0 i rozmiarze 300 px (wybierz koloru granatowy) i na nowej warstwie kliknij w kant folderu (jak na obrazku). Ustaw mieszanie warstwy na „Multiply”, a widoczność na 70%

Ikona_PS_12

Etap 14

Napis PS. Wybierz „Horizontal Tyle Tool(t) kliknij i napisz „Ps” czcionką „Latha” o rozmiarze 84 pt. Następnie kliknij prawym klawiszem na warstwie z czcionką i przemień ją na grafikę rastrową wybierając „Rasterize Type”.

Ikona_PS_13

Etap 15

Wciskając crl+t przejdź do trybu edycji obrazu, PKM wypierz „Distort” i wygnij tak tekst by pasował do strony. Następnie nadaj mu wartości podane poniżej:

Ikona_PS_14

Utwórz nową warstwę (ctrl+shift+n) i przenieś ją pod warstwę z napisem „Ps”. Kliknij trzymając ctrl na warstwę „Ps” by zaznaczyć tekst i na nowej warstwie wypełnij zaznaczenie na czarno. Przesuń nowy czarny napis „Ps” za pomocą strzałek nieco w prawo i do góry. Nadaj wartości warstwy podane poniżej:

Ikona_PS_14_2

Etap 16

Już prawie koniec. Utwórz ostatnią warstwę na „cień tylni”. Przenieś ją na sam dół. Trzymając ctrl kliknij na warstwę z „tylną stroną folderu”, wybierz „Gradient Tool” i zastosuj identycznie jak w punkcie 11, następnie edytuj (ctrl + t) za pomocą „Distort” i połóż cień za folderem. Nadaj widoczność dla warstwy z cieniem na 25%.

Ikona_PS_15

Etap 17:

I gotowe! Teraz tylko wyłącz ostatnią warstwę „background” by tło było przezroczyste i zapisz obraz jako PNG z przezroczystą warstwą.

Ikona_PS_16

Teraz wystarczy tylko obrazek importować do konwertera który zamieni go na format ICO i gotowe! Takich programów zamieniających format w internecie jest wiele, ale ja polecam ten → http://convertico.com/

Teraz możemy w systemie Windows podmienić swoją klasyczną ikonę na naszą własną, która na pewno będzie się wyróżniać w tłumie żółtych ikonek Windowsa.

Ico PS

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz